login:
heslo:
přihlášení  (registrace)
neodhlašovat

 


Luciada   
00:18 16.06.2016
Prosim o radu - pomoc. Před cca 2 roky jsem mela kliste. Udelal se pak flek, homeoopat lecil pomoci homeo a MMS, pote prohlásil, ze je vse v poho. Jelikoz jsem nemela zadne problémy, nic jsem dále neresila. Husa, já vím, V posledním ctvrt roce me zacal bolet nejdriv jeden loketni kloub, pak zacal pobolívat druhy. Mhd me donutil jit na testy. Potvrzena borelióza. Mudra napsala antibiotika azytromicin v davkovani 1 tableta denne po dobu 6 dnu, pote 3 dny pauza a hned na to opet 1x denne po dobu 3 dnu. Koukala jsem se ted na server o borelii a tam pisou atb minimalne 4 tydny. I v oficiálním doporučení ČLK je atb napsáno 10 dní.

Co s tím? Jak jste se léčili vy?


Luciada   
00:22 16.06.2016
Napadají mě další otázky. Jak zjistim, že je nemoc vyléčená? Co jsem doposud pochopila, tak testy budu mít už pozitivní celý život? Dá se s určitostí prohlásit, že se toho člověk zbavil?


silis   
19:31 16.06.2016
Nejsem dr., ale taky jsem měla boreliózu, která se mi po pár letech vrazila do kloubů (i když byla přeléčená). A měla jsem doxycyklin měsíc, od té doby se to nevrátilo (cca 10 let). Bylo to teda svinstvo, ale přežila jsem bez větší újmy. Byla jsem tenkrát u nějaké revmatoložky. Tak mě se teda 6 dní taky zdá málo, čistě ale laicky.


baobab   
21:58 16.06.2016
Měla jsem atb 4 týdny. Po 3 týdnech jsem byla na kontrole, jestli flek po klíštěti už zmizel. Protože byl ještě trochu vidět, dostala jsem atb ještě na jeden týden. Po dalších, tuším, třech měsících jsem byla ještě na kontrolních odběrech.


mysinka   
22:32 16.06.2016
Mhd bral léky tři týdny, tohle se mi zdá příliš krátká doba...


Josefa   
07:12 17.06.2016
Brala jsem 2 druhy atb cca 2-3 mesice, flek sice zmizel hned po prvnich, ale bolesti kloubu, zvyseny tep a jine lahudky me trapily intenzivne dalsi 4 mesice, pak se to pomalu uklidnilo. Kdyz se ted po 4 letech ozve nejaky kloub je to slaby a nemusi to souviset. Jeste rok a pul po potom jsem mela boreliozu pozitivni, ale jak uz jsem v pohode, tak to dal nezkoumam. Proto si nejsem jista, jestli atb na boreliozu vzdycky zaberou.


jarka   
21:38 17.06.2016
Já měla boreliozu už před skoro 20 lety. Dostala jsem tehdy atb asi na 3 týdny, nezabralo, tak mi dali jiný druh, myslím že to byl Sumamed, jenom na 3 dny (má prý prodlouženou dobu účinku). Od té doby mám klid. Nikde jinde jsem ale neslyšela, že by se borelioza léčila tímto. Testy jsou už napořád pozitivní a hladina protilátek se může i průběžně měnit, snižovat i zvyšovat, a nic to neznamená (prý).


kubinkov   
17:19 18.06.2016
Luciada: Vím, že boreliózou se zabývá a s úspěchy ji léčí MUDr Klubal z Prahy. Ale není to zadarmo.
http://www.kluball.cz/cs


babalala   
20:45 18.06.2016
Luci - názory na délku podávání ATB se různí. Pokud vím, existuje několikatýdenní, desetidenní a dokonce i třídenní protokol (o tomhle mi kdysi psala Sonulah), ale to se týká jen včasného záchytu při prvním stádiu.. Ty jsi pravděpodobně ve druhém stádiu a u toho, pokud vím, je zapotřebí dlouhodobé podávání - ale to podle zkušeností v cizině, u nás je prý dost problém si dlouhodobou léčbu prosadit :o(

Jinak jako podpůrnou léčbu doporučuji dubové kapky (mazání nebo obklady postižených kloubů) a dále jsou prý dobré zkušenosti s oreganovým olejem. I při velkém ředění je jeho chuť velice intenzivní, takže asi spíše v kapslích.


silis   
22:02 20.06.2016
Jo, ještě jsem si vzpomněla na jméno té doktorky, u které jsem před lety byla a myslím, že je to tahle (akorát tenkrát byla v Poliklinice Budějovická, jestli je to ona): http://mudr-stejfova.sluzby.cz/ . A v té kloubní fázi (což je myslím už třetí fáze) to žádný problém prosadit nebyl, indikovala to tak sama od sebe. Mě by ostatně ani nenapadlo tehdy něco prosazovat,protože jsem o tom nic nevěděla...


sonulah   
08:14 21.06.2016
já bych řekla, že minimum na klouby (to může bejt 2. nebo 3.stádium) je léčba minim. 3 týdny
s tou 3 denní je to tak, že ty ATB drží nějakou dobu účinek, což v tomhle případě znamená, že je dobrý je pak zopakovat.... myslim (ale musela bych někde lovit), že nejčastěji se užívá schéma 3 dny Sumamed/Azitrox atd., pak 4 dny pauza a další týden znovu a další ještě jednou.... což se pak dá považovat za 3týdenní léčbu
pozor, platí jen pro tyhle ATB, jinak se borel. léčí Doxybene (lék volby) nebo Amoksiklavem....
u kloubních obtíží je doporučovaná diagnostika z kloubního punktátu, prostě přímo průkaz toho původu obtíží, protože ta sérologie (tj. krevní testy) vychází tak nějak hodně porůznu a bohužel až tak úplně nemají vypovídající hodnotu (těch serologických variant je spousta)


rakos   
08:44 21.06.2016
Sonulah a jak se dělá kloubní punktat? To zni trochu desive... Uvazuju nechat si vzít krev kvůli bolestem kloubů, delší dobu jsem to připisovala kojení a únavě, ale včera uz to byla krize, při každém pohybu bolest, tak me napadla borelioza, mela jsem ji prelecenou jako dítě.


sonulah   
08:53 21.06.2016
to dělaj většinou ortopedi, když se v tom kloubu udělá výpotek (koleno/loket atd.), tak že to vypunktujou...a právě je dobrý to poslat i na ten rozbor (to nevím, jestli dělaj vždycky)


babalala   
10:23 21.06.2016
Sonul, mám dotaz lehce OT - za jak dlouho se může výpotek sám vstřebat? Měla jsem cosi velikosti hrášku na kloubu prstu po dobu asi tří dnů po divném "chřipkovitém" záchvatu, pak to najednou zmizelo v řádu hodin. Mohlo to být ono? (Kdosi mi nadhodil možné spojení s boreliózou, ale to se snažím vytrvale popírat :o)))


sonulah   
12:08 21.06.2016
babal, to netuším ;-)


maureen   
01:01 24.06.2016
Já jsem dostala na infekčním na Bulovce Duomox na 14 dní. Tou dobou jsem měla už 5 dní obrovský flek, který ovšem neměl soustředné skvrny, ale byl homogenní. Takže mi na to moje doktorka nechtěla atb dát, že to určitě borelióza není. Poslala mě na krev a ačkoliv jsem jí říkala, že je to 3 týdny po klíštěti, prohlásila, že po 3t je to průkazné a že to tudíž borelióza opravdu není. O 3 dny později už s šíleným flekem jsem šla na pohotovost a tam kretén doktor to samé, že prej lokální zánět. Vnutila jsem se už značně nervózní na akutní příjem na infekčním v nemocnici, kde jsem sice neměla co dělat, ale doktorka se slitovala, potvrdila, co jsem si myslela z netu, že všechno sedí a že co by to asi bylo jiného.. TAkže 5. den od objevení skvrny jsem konečně mohla začít brát atb a 6. den se ze skrvny stala ta typická, co by mi uznala i moje doktorka..
A teď nevím, jestli těch 14 dní v téhle fázi stačí... Té doktorce z nemocnice bych celkem věřila, tak se budu modlit, že jo.
Samozřejmě se nabízí doktorku změnit, ale já nevím, hemží se to po Praze doktory, kteří jsou tak dobří, že by dali atb i na netypickou skrvnu a mají volno? no děs..


babalala   
09:38 24.06.2016
Maureen, to že je flek homogenní (celý červený) znamená, že zánět probíhá pod celým povrchem. "Centrální výbled" zase to, že uprostřed už je zánět zlikvidovaný a šíří se dál směrem od vpichu. Podle mého laického rozumu ti prostě začala účinkovat ta ATB a dochází k postupné likvidaci zánětu. Což nesvědčí nijak o jeho původu.. Jinak co se týká obrovského červeného fleku: Náš mladinký čerstvý obvoďák skvrnu dlooouuuho zkoumal, protože fakt nevypadala úplně stejně jako fotky na netu, na infekčním ji primářka diagnostikovala jako jasnou borelu asi ze tří metrů a když jsme vyjádřili údiv, jen se zasmála, že "takových už jsme tady viděli". Takže moc bych ti přála, aby to nebylo ono, ale nesázela bych na to.


maureen   
11:13 24.06.2016
Babal, díky moc, hlavně za tu poznámku co vlastně celá červená skvrna znamená!
No já myslím, že boreliózu určitě mám. Teď jen nevím, co dál. Doberu těch 14 dní antibiotika.. a budu se modlit. Když půjdu po 6 týdnech na protilátky, tak tam asi nějaké budou, ale z toho se stejně nepozná, jestli bude borela dál páchat v těle nějakou paseku nebo ne.. aspoň si snad budu pamatovat, kdybyych měla na podzim nebo později nějaké problémy, že to může být další projev borely:(


babalala   
12:17 24.06.2016
Psala jsem ti IP.
A neboj - zachytila jsi to včas, je vysoká pravděpodobnost, že žádné další projevy nebudou! Vím, na netu jsou strašlivé příběhy, ale to jsou prostě výjimky, vždyť se nakazí kolem 4 tisíc lidí ročně - a to jsou jen diagnostikované případy! Mhd šel až po šesti týdnech, protože se nám skvrna taky nejevila typická (jo, jsem idiot, měla jsem pochybnosti, ale nechala jsem se ukonejšit, že to nic není, a nehnala ho k doktorovi hned) a je v pořádku. Jen měl půlrok poté dost sníženou imunitu a chytl kdeco, ač je jinak zdravý. Ale poučili jsme se a při dalších boreliózách už jsme letěli hned na druhý den:o))) Takže určitě posílit, čím se dá a nepanikařit!!
novako   
15:42 30.06.2016
Včera jsem si vytáhla klíště a od té doby mám červený flek okolo. V místě přisátí to mám i lehce napuchlé. Mám se stresovat? Blbé je, odjíždíme na dovolenou (mmch, Bab, hádej kam? ;-) ).


listicka   
13:07 1.07.2016
nejsem na to odborník a borelku jsem neměla, ale že to může být od klíštěte podrážděné, červené, pupenovité a svědivé, to znám. jak máš ten flek velký?


sonulah   
13:27 1.07.2016
novako, to je na LB brzy, spíš bych to tipla jako lokální podráždění, uvidíš, jak se to bude vyvíjet....


sonulah   
13:30 1.07.2016
a o atypických flecích a nejistých mladých prakticích ráda slyším, zrovna mi to jde do noty :-N :-x


malama   
20:50 14.07.2016
Malá měla asi před týdnem klíště za uchem, včera oteklý boltec kolem náušnice a kolem červeně ohraničená skvrna až za ucho a na tvář.
Dr. nám dal antibiotika. Dnes se jí na uchu a pod uchem začaly dělat puchýřky. Máte s tím, prosím někdo zkušenost? Je to normální?
Nebo s ní mám zítra raději znovu vyrazit k dr.? Trochu plašim :( Díky


wosk   
11:30 21.07.2017
Jdu se poradit. B (5,5)) diagnostikovala dr včera na infekčním na bulovce boreliozu. Řešila jsem již minulou středu s pediatrou, ale vzhledem k nestandardním flekům (nemá v místě přisátí, ale více fleků po těle, nejdřív červené, poté vevnitř blednou a stávají se klasickými. Ale jsou i na místech, kde klíště neměl). Dostal augmentin dobu na 14 dní 3x denně. Koukala jsem na netu a doporučují se jiná atb, delší doba léčby... dle dr z bulovky jsme přišli brzo a po dobrání atb už to nemáme řešit a brát jako vyléčené... nevím, nezdá se mi to. Teď krev nebrala, pak taky nechce, ani žádnou kontrolu. Nechci do něj atb rvát zbytečně, ale jestli je šance, že se to vyléčí, tak to má smysl. Můžu mu nějak pomoci ješrě? Mám nějak rozporovat léčbu, ať už délku nebo zvolené léky? Máte zkušenosti s boreliozou u dětí? Díky za reakce.


verdas   
14:48 21.07.2017
prý se s úspěchy používá tinktura z kořene štětky soukenické


smrkvajc   
19:11 21.07.2017
wosk, mladší měl to samé v roce a půl - fleky po celém těle, dostal také augmentin na dva týdny, dobral a od té doby neměl (ťuk ťuk) problémy (jsou to teď dva roky). Já bych řešila, kdyby byly problémy, takhle brzy by to snad opravdu atb orálně měly podchytit. V chronických fázích (dle dr z bulovky) už pak stejně orální atb nepomáhají (borelie je již v míšním moku, ne v krvi) a nutno je dávat do žíly, ale to se prý nejdřív odebírá v případě problémů ten mok na PCR, zda tam ty borelie jsou. Zdravé tělo by si s borelií mělo snad poradit.


babalala   
20:59 23.07.2017
Wosk - ono je to takové všelijaké s těmi ATB. Evidentně většina pacientů zareaguje dobře na běžnou dávku (Sonul kdysi psala i o třídenním protokolu), malé procento bohužel ne - má kvůli nim cenu podávat vysoké dávky plošně všem, ničit jim imunitu a zvyšovat rezistenci v populaci? Ze zahraničních zdrojů mám tip na zevní léčbu - ricinový olej má údajně mít vysokou schopnost "vytáhnout" borelie. Aplikuje se obklad přímo na skvrnu, prvních 24 hod by se měl měnit co dvě hodiny, další tři dny po dvanácti hodinách. Podobně by mělo účinkovat mazání dubovými kapkami. A dále kromě Verdunkou zmíněné štětky má boreliovou kúru v nabídce i Podhorná - podáváno orálně. Spolu s megadávkami céčka bych asi vedle klasické léčby volila tyto alternativní postupy a neděsila se zbytečně dopředu, s největší pravděpodobností bude všechno brzy v pořádku!


frida   
15:05 27.07.2018
Vy, co jste prodělaly boreliozu... dá se vůbec nějak poznat, že je člověk zdravý? Máme za sebou 6-ti týdenní intenzivní léčbu, pokračujeme podpůrnou. Jenže syn mimo flek, který do 3 dnů zmizel žádné projevy nemá. Vypadá jako úplně zdravý, kdyby neměl flek ani jako matka nepoznám, že s ním něco je. Jen se více kojil, ale to je vše...lékařka říkala, že na krevní testy to moc nemá smysl, že mohou být falešně pozitivní i falešně negativní, že nemají moc velkou vypovídající hodnotu, doma na internetu jsem se pak dočetla totéž. Ale na testy lidi stejně chodí. Tak nevím, zda si je vymoct nebo to nechat tak... jenže ta recidiva je co jsem se dočetla celkem velká, i po třeba 10 letech. Že se borelie zapouzdří či co... Řešily jste to nějak, nebo po dobrání léků jste to braly, že je vše ok.


titida   
19:34 27.07.2018
Frido - podle mne nema zadny vyznam lecit vic nez predepsanou davkou ATB (i se mi zda 6tt dlouho, byl proto specificky duvod?), povazuje se to tim za vyresene. Protilatky pretrvavaji dlouho, jejich vyse nema vazbu na aktivitu onemocneni a bohuzel ani protektivni charakter. K pozdnim komplikacim dochazi, ale prave k tomu, ze se neda spolehlive odlisit reinfekce od nove infekce, myslim, ze se casto svedou na boreliozu i stavy s ni nesouvisejici. Ja bych bez debat prelecila flek a vic se nebala, je tak nejiste, ze podle mne nema smysl se tim zabyvat.


titida   
19:38 27.07.2018
Oficialni doporuceny postup https://www.infekce.cz/DoporLB11.htm


frida   
10:43 28.07.2018
Lékařka napsala ATB na 2 x 3 týdny, specifický důvod nebyl. Když jsem se zeptala, proč 2x, zda by nestačily jen 3 týdny, tvrdila, že 3 týdny je málo. Hlouběji jsem to množství pak nezkoumala, věděla jsem, že je nedám, šlo mi jen o potvrzení, zda to opravdu borelioza je (ten flek byl takový nespecifický) a jaké mi doporučí možnosti léčení. Léčili jsme alternativně bez ATB, ale prostě vypadal zdravý před i po, i teď...


titida   
18:47 28.07.2018
To prave vypada zdrave, krom fleku. Ja bych atb prelecila, prave proto, ze se neda poznat jestli je to dobry nebo ne. A cim jste teda lecili alternativne, at si rozsirim obzory (protoze to je opravdu caste tema ve vsech kruzich)?


titida   
18:49 28.07.2018
A nechas si predepsat atb a pak je nedas? Pripadne proc?


titida   
18:49 28.07.2018
Jako proc je nechas predepsat, kdyz je neuzijes.


frida   
09:36 30.07.2018
No, tak protože hádat se s lékařkou fakt nebudu, to jsem už absolvovala u Vigantolu a stačilo. Já taky nechápu, proč nemůžu odejít bez předpisu, když ho nechci. To bohužel není můj problém.


titida   
16:04 30.07.2018
Aha, ja jen, ze to nemam rada, protoze kdyz nahodou je treba navazat na predchozi lecbu a doktor predpoklada, ze to a to probehlo a ono ne, tak to muze nadelat skodu. Radeji vim, ze pres me doporuceni to pacient nebral a mohu se podle toho zaridit. No, kazdy to vidime jinak.
Tak hlavne, at je zdrav! A vy s nim#


bajaja   
05:51 14.08.2018
Prosím o radu: v pondělí 30.7. ráno jsem zjistila, že od pátku 27.7. jsem měla klíště (to bylo naposledy, co jsem byla venku v přírodě). Vytaženo celé. Zatím žádné fleky nepozoruju. Přesto si říkám, kdy je dobrý čas na testy, protože třeba tchyně měla loni diagnostikovanou boreliozu, aniž by se našly typické fleky. Před 4 lety jsem trpěla velkými bolestmi kloubů, zánětlivými, horkými, které se projevovaly v klidu přes den nebo hlavně v noci po rozležení, nemohla jsem spát. Tehdy jsem obešla revma, homeo, a nikdo borelie nedetekoval, začala jsem pak dělat fyzioterapii, která pomohla s držením těla a problémy ustaly, ale v zimě se mi pořád stává, že přicházejí ty bolesti, zvlášt, když jsou velké mrazy třeba... Děkuju za radu.©2018, SLEPIČÁRNA