login:
heslo:
přihlášení  (registrace)
neodhlašovat

 


Články

Proč používat látkové plenky
  • Používání moderních látkových plen je jednoduché

 Většina z nich vypadá stejně jako jednorázová plena-zapínají se na suchý zip nebo patentky. Nemusíte pleny žehlit ani složitě skládat! Výměna plenky je velmi jednoduchá a přebalování zvládnou i  tatínci. Nemusíte domů již tahat objemné balíky plen a hledat nejvýhodnější akci. Vše co potřebujete k přebalení již máte doma.

 

  • Používání moderních látkových plen je ekologické

 Jedno dítě během plenkového období vyprodukuje 1 tunu nerozložitelného odpadu! Používáním látkových plen šetříte naši Zemi: při výrobě se spotřebuje mnohem méně vody a energie než při výrobě jednorázových plen. Používáním ekologických pracích prášků nezatížíte naše vody a „vyprodukovaný odpad“ (cca 24 kalhotkových látkových plen) je opravdu zanedbatelný.

 

  • Používání moderních látkových plen je zdravé

 Látkové pleny jsou prodyšné a zachovávají optimální výbavu. Základem je zvolit dobré svrchní kalhotky (PUL, flees, nejlépe vlnu). Přehřávání varlátek v jednorázových plenách

u  chlapečků může vést až k neplodnosti! Látkové pleny neobsahují žádné chemické látky a vyrábějí se z přírodních surovin – často i v BIO kvalitě a bez použití pesticidů.

 

  • Používání moderních látkových plen je pro dítě příjemné

 Nikdo z nás by nechtěl být celé dny v neprodyšných plenkách. Proč to dělat svým dětem? A že mají zadeček v suchu?  I v látkových plenách mohou mít- dnešní technologie odvádí od zadečku vlhkost směrem ven a nepropouštějí už zpět. Stačí o 2 přebalení za den více, než s jednorázovými plenami.

Nepodléhejme tlakům reklamy a balme své nejdražší miminka do bavlnky.

 

  • Používání moderních látkových plen nikterak nebrzdí motorický vývoj dítěte

 Častý argument okolí, když vidí nacpaný kulatý zadeček. Ale z vlastní zkušenosti i zkušenosti mnoha jiných látkujících maminek vás mohu ujistit, že balík na zadečku nebrzdí Vaše děťátko v pohybu. Každé má jiný rytmus a každé je originální a opravdu plenky neovlivní, kdy začne miminko sedět nebo chodit. Naopak balík na zadečku oceníte právě v období častých pádů, případně sezení na studené zemi.

 

  • Používáním moderních látkových plen ušetříte

 Zdá se vám to možná nereálné, když vidíte ceny jednotlivých plen, ale ušetříte při jednom dítěti minimálně 18000,-  Jednorázová investice do látkové výbavičky je od 3-8 tisíc, ale máte vystaráno na celé plenkové období. Případně dokupujete už jen svrchní kalhotky větších velikostí. A naopak nepoužívané plenky můžete prodat- případně nechat na další miminko a tím ušetříte ještě víc. I když započítáme elektřinu a vodu, stále vycházejí látkové pleny o mnoho tisíc levněji. Podrobně si můžete přečíst rozpočet na stránkách Rosy nebo v brožurce Pleny pod lupou (viz literatura).

 

P1100286.JPG

 

 

 

Zdroj: www.branakdetem.cz©2019, SLEPIČÁRNA