login:
heslo:
přihlášení  (registrace)
neodhlašovat

 


Články

Dítě je kniha

Nedávno jsem v jedné show internetového rádia zdůraznil, že děti jsou skutečně odborníky na rodičovství. Dodal jsem, že se často ptám novopečených rodičů, zda by si přáli mít nějakého odborníka, který by s nimi žil a radil jim, co dělat dál. Rozhlasovým posluchačům jsem řekl: „ Jen se podívejte na své dítě. Děláte něco špatně, dítě Vám to řekne. Když děláte něco dobře, dítě Vám to řekne také. Miminka přesně vědí, co potřebují“.

Moderátor tyto myšlenky pěkně shrnul a dodal: „ Lidé říkají, že se děti nerodí s návodem, ale ony se rodí….děti jsou tím návodem, tou knihou".
 
Přesně tak. Je to dítě – a jen dítě – kdo ví, co přesně potřebuje. Okamžitě nám poskytne zpětnou vazbu o všem, co děláme. Dítě se na nás zamračí nebo začne plakat, pokud nejsou jeho legitimní potřeby uspokojeny. A s jasným úsměvem a dobrou náladou nám dají vědět, když jsou jeho potřeby naplněny s láskou. Pokud toto rodiče pochopí a přijmou, může pro ně být rodičovství mnohem jednoduší a radostnější, než když je způsob, jakým s námi dítě komunikuje, zpochybňován a podezřívavě zkoumán.
 
Miminka, naprogramována od přírody, instinktivně vědí, jak vypadá dobré rodičovství. Vědí například, že dotek je stejně důležitý jako krmení. Budou hlasitě protestovat, pokud bychom je izolovali a dali spát daleko od nás. Klidně ale usnou, když mají jistotu, že jsme jim nablízku. Vědí, že reakce rodičů zvyšují důvěru a rodičovské pouto – a budou reagovat s úzkostí a strachem, pokud budeme ignorovat jejich křik. Vědí, že kojení poskytuje důležité obranné látky, výživu a pohodlí, a instinktivně se budou pohybovat za prsem již několik okamžiků po narození. Vědí, že jsou pro své přežití závislí na druhých a budou reagovat s hrůzou v případě, že nás nevidí, byť jen na krátkou chvíli. Vědí všechny tyto věci a ještě další. Moudrý rodič se učí od svých dětí místo toho, aby předpokládal, že se bude dítě učit od něj.
 
                                                      P1020783.JPG
 
Miminka ví spoustu důležitých věcí. Co ale neví je, že rodiče často dostávají škodlivé rady, jako například ignorovat své děti a nerespektovat jejich základní potřeby. To je nebezpečný experiment. Přitom se ve všech novinách můžeme dočíst o důsledcích, které z toho plynou.
Dítě potřebuje, co potřebuje a pokud uspokojíme tyto potřeby, bude vzkvétat. To není rozmazlování. To je víra, že nám dává dítě najevo, co potřebuje, stejně jako důvěra ve vlastní instinkt, když na tyto potřeby chceme reagovat. Věřme proto sobě a svému dítěti, že jsme schopni vytvořit úzkou vazbu a že můžeme našemu dítěti poskytnout tu nejlepší šanci na zdravý a šťastný život.
 
Řešení je tak jednoduché a navíc přímo před očima. Místo toho, abychom se snažili naučit děti přijímat rodičovské chování, které je jim cizí, potřebujeme jim pouze umožnit, aby nás naučily reagovat na jejich upřímnou komunikaci. Mají nám toho tolik co říct a jsou to nejpilnější a nejvíce energičtí učitelé na světě.
 
Dítě je kniha. Začněte číst a nebudete moci přestat.
 
 
Autor: Jan Hunt, www.naturalchild.org

 ©2019, SLEPIČÁRNA