login:
heslo:
přihlášení  (registrace)
neodhlašovat

 


Články

Zajímavé knihy nejen pro rodiče

V nedávné době vydalo nakladatelství DharmaGaia dvě zajímavé knihy o kterých bychom Vás rádi informovali.

První dvě jsou z knižní řady „Už to vím!“  Tato knižní řada je určena chlapcům a holčičkám ve věku od dvou do sedmi let, a samozřejmě  jejich rodičům a prarodičům a tetám a strýcům... Od již  existujících publikací se liší svým širokým záběrem, kdy v jednotlivých dílech dovoluje dětem nahlédnout do všech situací, které mohou souviset s příchodem miminka na svět, a nevyhýbá se ani tématům, která jsou většinou opomíjená.
Podává informace o těhotenství, přirozeném porodu, péči o miminko, kojení, nošení a jiné, všechny podložené oficiálními doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a UNICEF. Každá knížečka je určena k předčítání i k prohlížení, je psána řečí srozumitelnou dětem a bohatě ilustrována, v závěru obsahuje seznam užitečných odkazů. 
V knižní řadě  „Už to vím!“ postupně vyjde:
 1. Maminčino bříško * Jak děti přicházejí * Těhotenství – Vánoce 2009
 2. Máme doma miminko * Jak děti přicházejí na svět * Porod, kojení, nošení - Vánoce 2009
 3. Naše Anička * První rok miminka – jaro 2010
 4. Zvlášť když se usmívá * Rozštěp rtu a patra - jaro 2010
 5. Dvojitá radost * Dvojčata
 6. Velké omalovánky o miminku * Od početí až po batole
 7. Klokánci (nošeňátka?) * Nosit a být nošen
 8. Císařinka * Císařský řez
 9. O něco dřív * Nedonošeňátka
 10. Klárka pořád pláče * Náročné miminko
 11. Lili je teď v nebi * Osiřelí sourozenci
 12. Babička nás potřebuje * Péče o prarodiče
 13. Babička byla nejlepší * Smrt, zármutek a život
 14. Narodí se doma! * Luxus soukromého porodu pro děti!
 15. Mimi Lulu už to umí * Přirozená hygiena kojenců
 
Jednotlivé brožury jsou překládány z rakouských originálů. 

 
Maminčino bříško
 
mamino_briskobw_nahled.jpg
Obsah knížky
Pavlík a Štěpánka se od rodičů dozvědí velkou novinu: maminka je těhotná a bude mít miminko. Štěpánka je ještě malá, ale šestiletý  Pavel má hodně otázek. Potřebuje třeba vědět, odkud se děti berou. Tato knížečka to objasňuje srozumitelně a názorně. Vysvětluje také, proč mamince roste bříško a proč se kulatí. Připravuje děti na příchod nového sourozence.
Autorky
Regina Masaracchiová  je matkou tří dětí, diplomovanou zdravotní sestra, laktační poradkyní, autorkou a ilustrátorkou.
MUDr. Ute Taschnerová  je matkou dvou dětí, lékařkou, laktační poradkyní a autorkou mnoha odborných článků.
 

Máme doma miminko
 
mame_doma_miminko_nahled.jpg
Obsah knížky
Pavlík a Štěpánka mají  doma čerstvou sestřičku. Maminka ji přikládá k prsu a kojí. Porodní asistentka Andrea odpovídá dětem na spoustu otázek a názorně jim vysvětluje, co miminko potřebuje, aby bylo šťastné a spokojené. Malý člověk totiž není jen kojenec, ale i nošenec. Když je u maminky, má pocit jistoty a bezpečí a daleko lépe prospívá. Když je u maminky, je všechno tak, jak má být.
Autorky
Regina Masaracchiová  je matkou tří dětí, diplomovanou zdravotní sestra, laktační  poradkyní, autorkou a ilustrátorkou.
MUDr. Ute Taschnerová  je matkou dvou dětí, lékařkou, laktační poradkyní a autorkou mnoha odborných článků.
 
 
Nakladatelství DharmaGhaia vydalo pro rodiče i následující knihy, které také stojí za povšimnutí.
 

Ingrid Bauerová : Bez plenky. Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat

 bauer.jpg
Kniha odkrývá u nás téměř neznámou metodu přirozené komunikace s miminkem týkající se jeho vyměšování. Tato metoda tvoří součást tzv. přirozeného nebo kontaktního rodičovství (z angl. attachment parenting). Nejedná se o žádnou novinku, ale o praktiku starou jako lidstvo samo, jež se opírá o fakt, že miminko si již od narození uvědomuje své vyměšovací potřeby a dává to najevo. Rodiče tyto signály rozpoznají na základě určitých projevů dítěte a umožní mu přirozeně a hygienicky potřebu vykonat. Nečekají, až bude "dítě na učení na nočník připraveno". S touto formou péče o dítě se můžeme setkat v neprůmyslových oblastech Asie, Afriky, Jižní Ameriky a u primitivních národů. Rodiče ji znovu objevili v USA, Kanadě a evropských zemích, včetně České republiky a Slovenska.

Ingrid Bauerová v knize cituje odborné články a studie z antropologických a lékařských knih a časopisů či jiné důležité zdroje. Přečteme si o procesu trávení, vlivu plenek na životní prostředí a zdraví dětí, získáme praktické rady, kdy a jak nejlépe začít a co dělat, když se objeví problémy, i historický přehled o metodách výchovy dětí a jejích ideologických proměnách. Autorka s láskou hovoří o vlastních dětech a přirozené hygieně v praxi a přidává zkušenosti dalších rodičů z různých koutů světa. Čtenářům přináší poznatky z cest a mnoho fotografií, včetně těch, které ukazují, jak děti při vykonávání jejich potřeby držet v různých polohách.

Tato kniha je zásadním a užitečným průvodcem na přirozené cestě rodičovství. Matku a dítě nepochybně sbližuje, učí je lépe si rozumět a posiluje instinkty, které v sobě máme. K rodičům z jejich stránek nepromlouvá žádný doktor ani vzdělanec, ale matka tří dětí - tedy odborník nejpovolanější.

 
Jean Liedloffová: Koncept kontinua. Hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti.
 
liedloff.jpg
 
Autorka ve své světově proslulé knize odhaluje, proč jsou lidé žijící na Západě tak nespokojení a často nešťastní. Po několika expedicích mezi jihoamerické indiány rozpoznala, že tyto pocity mohou pramenit z neuspokojených potřeb miminek a malých dětí, které se na Západě snažíme vychovávat podle všemožných teorií, jen ne podle vlastní intuice a evolucí vytvořených jednoduchých pravidel a očekávání. 
V knize, kterou napsala již v r. 1975, velmi jasně a přesvědčivě vysvětluje, jak je potřeba zacházet s našimi nejmenšími, aby z nich vyrostly spokojené a samostatné děti a posléze dospělí lidé, kteří si nepotřebují "léčit" své deprivace z dětství všemi možnými způsoby, počínaje drogovou závislostí a konče nezdravými partnerskými vztahy, a jsou schopni vést plnohodnotný život, jenž nebude naplněn věčnou nespokojeností a hledáním "něčeho", co nalézt nelze. Našemu vlastnímu životu tak dává úplně nový rozměr a pomáhá lidem najít jednoduchou, a přitom málo předvídatelnou odpověď na často kladenou otázku - proč nejsme šťastní.
Koncept kontinua se dočkal vynikajícího kritického přijetí, byl přeložen do třinácti světových jazyků a inicioval vznik rozsáhlé komunity rodičů na celém světě, kteří se řídí jeho principy při výchově svých dětí.
 
 
 
 
Zdroj: nakladatelství DharmaGhaia, www.dharmagaia.cz

 ©2019, SLEPIČÁRNA